Fiyatlar

Tüketici Fiyatları Araştırması

Bilgi

Tüketici Fiyatları Araştırma Gurubu'nun (TFAG) amacı:

Çeşitli mal ve hizmet guruplarının fiyatlarını istatistiksel bilgi amaçlı olarak derlemektir.
Not:Lütfen herhangi bir ürün fiyatı hakkında bilgi sormayınız, değerlendirmelerimiz genel olarak yapılacaktır.

Klimalar hakkında bilgiler

Ekleyen: admin - Haz 24th, 2008 | Kategori: Klimalar

Çeşitli ortamlarda hava iklimlendirmesi, sıcaklık ayarlaması ve son teknoloji ile geliştirilen gelişmiş filitreleri ile iyonizasyon, nem alma ve hava temizleme özellikleri de önplana çıkan klimalar hakkında bilinmesi gereken bazı bilgileri soru-cevap şeklinde derledik :

 • Hangi klimayı seçmeli?
  Kullanacağınız klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi bir çok değere bağlıdır ve mutlaka profesyonel biri tarafından yerinde keşif yapılarak hesaplanmalıdır.
 • Klima nasıl monte edilmeli?
  Klima cihazlarının montaj yeri ve montaj şekli oldukça önemlidir. Bu sebeple klima montajının uzman bir ekip tarafından yapılması şarttır.
 • Klimalar sağlık açısından bir zararlı mıdır?
  Yeri hatalı seçilmiş, hatalı monte edilmiş veya kalitesiz bir klima sağlığa zarar verebilir. Ancak klimanın sağlık açısından çok  büyük yararlarının olduğu bilimsel otoriteler tarafından beyan edilmektedir. Klimalar özellikle yaşlılar, kalp ve şeker hastalarına önerilmektedir.
 • Klima alırken nelere dikkat edilmeli?
  Klimayı üreten veya satan firmanın müşteri memnuniyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj servisini eksiksiz gerçekleştirebilen bir firma olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca servis ağı yaygın, güçlü ve yedek parça garantisini en az 10 yıl süre ile veren firma tercih edilmelidir.
 • Klimalar için servis hizmetleri ne kadar önemlidir?
  Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Klimaların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmeler cihazların performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın mevsime göre ayarlanması ve tamamlanması. Bu nedenle klimalara yılda iki defa servis bakımı yapılması oldukça önemlidir.
 • Klimaların performansını etkileyen faktörler nelerdir?
  Klimanın ne kadar iyi soğuttuğu veya ısıttığı özellikle dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış ısı  arttıkça klimanın soğutma performansı düşer. Dış ısı düştüğünde ise ısıtma performansı düşer.
 • Sağlık açısından uygun ortam sıcaklığı kaç derece olmalıdır?
  Ev ve işyerlerinde 23°C sıcaklık 50% bağıl nemin ideal koşullar olduğu geniş kitlelerce kabul edilmiştir. Böyle bir genelleme başka mekanlar icin geçerli değildir. Bu nedenle normal oda sıcaklığı olarak klimalarınızı 23 dereceye ayarlamak en sağlıklısıdır. Diğer yandan sağlık açısından klima rüzgarına direk olarak muhatap olunmaması gerektiğini de hatırlatmakta yarar görüyoruz.
 • Çin malı Ucuz klimaları neden seçmemeli?
  Klimanın kalitesini belirleyen unsur üretildiği ülkeden çok, kullanılan teknoloji ve malzemenin kalitesidir. Kalitesini kanıtlanmış markalı ürünler tercih etmenizi öneririz. Bu şekilde hem garanti hem de yaygın servis imkanından mahrum kalmazsınız.


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.